Köpekler Ölünce Nereye Gömülür?

Köpekler Ölünce Nereye Gömülür?

Köpekler Ölünce Nereye Gömülür?

Köpekler ölünce nereye gömülür, kediler ölünce nereye gömülmesi gerekir ya da herhangi bir hayvan için en çok sorulan sorular arasında yer alan konulardan birisidir. Elbette ki evcil hayvanınızın ölmesi hepimiz için son derece büyük bir acı uyandıran bir durumdur. Evcil hayvan öldüğünde nereye gömülür konusu da evcil hayvanımıza olan son görevimizi yerine getirmek için son derece önemlidir.

Köpek Ölünce Ne Yapılması Gerekir?

Köpekler Ölünce Nereye Gömülür?

Sevimli dostlarımızın ölmesi bizim için son derece büyük bir yıkım olsa da onlar için yapabileceğimiz tek şey artık uygun bir yere gömmek olacaktır. Köpek ölünce ne yapılmalı konusunda, aslına bakacak olur isek çok fazla da bir seçme şansımız yoktur. Bu nedenle köpeğim öldü nereye göndereyim ya da ölen köpek nereye gömülür? Şeklinde pek çok soru hemen hemen her gün sorulur.

Köpeklerin cinsine bağlı olarak değişkenlik göstermek sureti ile belirli bir yaşama potansiyeli vardır. Köpek yaşı ile insan yaşı aynı şekilde hesaplanmaz. Ülkemiz için konuşmak gerekirse, bu konuda belirli bir düzenleme olmamasına Karşın ölen hayvanlarımızı ortalık yerde bırakmamız ya da herhangi bir yere gelişigüzel gömmemiz pek de doğru olmayacaktır. Avrupa ülkeleri için konuşmak gerekirse, bu konu ile ilgili olarak pek çok düzenleme yapılmıştır. Yani herhangi bir Avrupa ülkesinde bir köpek öldüğü zaman onun için belirli mezar yerleri vardır. Türkiye’de de ölen hayvanlar için mezar yeri vardır. Ancak bu yasal bir düzenleme ile zorunlu değildir.

Avrupa ülkelerinde ölen evcil hayvanların yakılması da söz konusudur. Türkiye için pek fazla tercih edilmeyen bir yöntem olarak hayvanın ölüsünün yakılması, pek de doğru karşılanmaz. Bu sebeple ölen köpekler için yapılacak şeyler arasında tek seçenek onu uygun bir yer bulup gömmek olacaktır.

Ölen Köpeği Gömmek İçin En Uygun Yerler

Çok sevdiğiniz can dostunuz bir anda vefat etmiş ise, onun için en iyi defin yerini bulmak son derece önemli olacaktır. Ölen köpeği gömmek için en uygun yerler genel olarak bakılacak olur ise, hayvanlar için özel olarak yapılmış olan hayvan mezarlığı olacaktır. Hayvan mezarları, ölen hayvanların hem gömüldüğü yerinde mi olması hem de etrafa bakteri, virüs, mikrop gibi herhangi bir şey saçmaması amacı ile yapılmış olan yerlerdir.

Ölen köpeğinizi, duygusal bir şekilde düşünüp de evinizin bahçesine ya da evinizin çok yakınında bir parka gömmeyi düşünebilirsiniz.  Fakat bu düşüncenin kesinlikle yanlış bir düşünce olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü ölen bir hayvan etrafa bir süre sonra mikrop yayılmasına neden olacaktır. Etrafa yayılacak olan mikroplar da insan sağlığını bozacak ve olan bir takım bulaşıcı hastalıklara yol açar. Bu nedenle hayvanlarınızı özellikle evinizden uzak bir yere gömmeniz gerekir. Park ya da bahçe gibi kamusal alanlara da hayvanlarınızı gömmeli son derece sağlıksız bir davranış olacaktır.

Ölen Köpek Nasıl Gömülür?

Ölen köpeğinizin ardından yas tutarken bir yandan da düşünmeniz gereken bir konu vardır. Ölen köpek nasıl gömülür?

Köpeğinizi bir hayvan cenazesi kaldırma ekibinin güvencesine de bırakabilirsiniz, bu konuda son derece yetkin olarak hizmet veren yerler vardır. Bunu veteriner hekiminize danışarak da ya da internet yardımıyla da bulmanız mümkün olacaktır.

Paylaş :